Krókus (lat. Crocus), čiže šafran, patrí do čeľade kosatcovitých. Krókus pochádza z Grécka a Tuniska a je jedným z prvých poslíčkov oznamujúcich jar. Je hľuznatou rastlinou, ktorá kvitne mnohými farbami. Po niekoľkomesačnej nadvláde snehu a mrazu nás poteší svojimi bielymi, zlatými, oranžovými, modrými alebo fialovými lievikovitými kvetmi.
Výsadba:
Existujú dva základné druhy krókusov, a to jarné a zimné. Jarné druhy sadíme na jeseň (v septembri až novembri) a jesenné najlepšie v júli. Jesenné druhy nás potešia svojimi krásnymi kvetmi ešte než napadne sneh, zatiaľ čo jarné sa ujmú vlády na jar. Nejaký ten jarný mrazík ich nezastraší. Základným kameňom pre bohatú a dlhú dobu kvitnutia je správny výber miesta. Je potrebné im zaistiť dostatok vlahy a živín. Krókusy rastú najlepšie na piesočnatých a hlinových pôdach s bohatou priepustnosťou. Pod hľuzami by sa mala nachádzať hrubšia štruktúra napr. kamienky alebo štrk. Pre bohaté kvitnutie odporúčame rastlinkám dopriať zeminu z kompostu obohatenú o piesok alebo o popol zo spáleného dreva. Rozhodne neodporúčame použiť maštaľný hnoj. Prídavok umelých hnojív nie je nutný.
Pestovanie:
Pestovanie krókusov nie je nijako náročnou prácou, takže si tento zážitok môžu dopriať aj menej skúsení záhradkári.
Krókusy majú rady priepustnú a nepremočenú pôdu. Dobre sa im darí na slnku aj v miernom tieni. Pri pestovaní na veľmi slnečnom mieste počítajte s kratšou dobou kvitnutia. To však platí iba pre jarné druhy, jesenné naopak slnečné miesto ocenia.
Potom, čo šafrany vykvitnú, obmedzíme zálievku, aby pôda nebola premočená a nedošlo tak k hnitiu podzemnej časti. Na záhonoch a skalkách môžeme počas kvitnutia opatrne vykonať nakyprenie povrchovej vrstvy pôdy tak, aby sme zamedzili rýchlemu odparovaniu vlahy, treba však dávať pozor, aby nedošlo k poškodeniu rastlinky. Na tento úkon odporúčame ručné plečky. Pokiaľ pestujete krókusy v trávniku, s prvým kosením počkajte do doby, než všetky rastliny odkvitnú. Ak sa vaše krókusy vyskytujú v obývaných priestoroch, počítajte s tým, že odkvitajú oveľa rýchlejšie a to vďaka nadmiere teplého vzduchu, ktorý krókusom príliš neprospieva.
Čo sa týka presádzania, tak k tomu pristupujeme až vo chvíli, keď sú rastliny v režime spánku. Ideálna doba nastáva na začiatku jesene, v septembri alebo októbri. Trsy hľúz opatrne vyberieme z pôdy a všetky ich dôkladne očistíme. Odporúčame ich tiež skontrolovať, či nie sú poškodené. Poškodené kusy rovno zlikvidujte. Sadenie rozdelených trsov vykonávame rovnakým spôsobom, ako keď sadíme nové hľuzy, doprajeme im pôdu bohatú na živiny a pod nimi zaistíme hrubšiu vrstvu.
Všetky druhy je možné pestovať aj v hlbších nádobách, tu je však potrebná ochrana pred premrznutím v zime.
Doba kvitnutia:
Z kvetov krókusu sa môžeme tešiť v mesiacoch február, marec, apríl, august a september.
U nás si môžete vyberať z týchto odrôd krókusov: www.cibuloviny.sk/krokusy/
© Copyright Cibuloviny.sk. Bez povolenia nekopírovať.