Snežienky a Bledule - ako pestovať snežienky a bledule

Popis:

Snežienky a bledule (lat. Galanthus a Leucojum) sú krehké jarné rastlinky, ktoré ako prvé ohlasujú očakávaný príchod jari. Nie je optimistickejšieho pohľadu, ako keď zimnú snehovú pokrývku prerazia tieto malé bielo-zelené hlavičky a my vieme, že jar je opäť tu.

Oba tieto druhy jarných cibuľovín sú si veľmi podobné, a napriek tomu v mnohom odlišné. Sú to pôvodné rastliny, ktoré človek zatiaľ nijako nevyšľachtil. Obe sú chránené a vo voľnej prírode sa kvôli ich úbytku nesmú trhať, preto ich nezoženieme rezané ani v kvetináči - jediná možnosť, ako mať vlastné snežienky a bleduľky, je z cibuliek.

Podľa druhu dorastajú do výšky v rozmedzí 15 až 50 cm, bledule sú spravidla vyššie. U nás nájdete rôzne vysoké snežienky i bledule. Okvetné lístky snežienok vyzerajú ako tri biele kvapky, bledule majú zase kvet v tvare zvončeka zložený zo šiestich okvetných lístkov so žltými alebo zelenými bodkami.

Cibuľky oboch týchto rastlín sú jedovaté, obsahujú alkaloidy a otrava nimi sa prejavuje zažívacími problémami, paradoxne sa ale využívajú vo farmaceutickom priemysle, napríklad na liečbu Alzheimerovej choroby, obrny či zápalu nervov.

Výsadba:

Ako snežienky, tak aj bledule, sadíme na jeseň medzi septembrom a novembrom do hĺbky 10 cm vo vzdialenosti 5-10 cm od seba (tie najväčšie bledule odporúčame až 15 cm od seba).

Pre snežienky je najvhodnejšia vlhká, zásaditá a priepustná pôda v polotieni, napríklad pod stromami a kríkmi, v tzv. podraste. Zato bleduliam vyhovujú viac otvorené polotienisté plochy a podmáčaná a kyslejšia pôda, napríklad aj v blízkosti vodných plôch.

V zimnom období je vhodné rastliny zakryť čečinou alebo lístím, ale skoro na jar je ho potrebné zase odpratať, aby mali voľný priestor pre rast.

Pestovanie:

Bledule aj snežienky sa pestujú podobne, líšia sa len v drobnostiach. Vo vhodných podmienkach potom obe vytvárajú rozsiahle kvitnúce koberce.

Najčastejším problémom pri ich pestovaní je suchá pôda, bledule ani snežienky by nikdy nemali byť v suchom prostredí.

Ani jednu z rastlín nehnojíme, mohli by totiž namiesto kvetu tvoriť len dlhé listy.

Doba kvitnutia:

Snežienky začínajú vykukovať s prvými známkami ustupujúcej zimy, medzi januárom až marcom. Naopak bledule si dávajú načas a kvitnú medzi marcom a májom, takže sa tieto dve biele príbuzné pravdepodobne nestretnú, ale odovzdajú si štafetu. Vysoká letná bleduľa kvitne dokonca až do júna. Obe rastliny kvitnú po dobu až 3 týždňov.

Čo sa týka počtu kvetov, snežienky a jarné bledule nesú na jednom stvole jeden kvet, zato bledule letné môžu mať na jednom stvole kvetov až sedem a môžu tak pripomínať konvalinky.

Po odkvitnutí:

Ako už vieme, snežienky aj bledule sú otužilé byliny a vďaka tomu ich nemusíme na zimu z pôdy vyberať. Po odkvitnutí ich necháme na ich mieste, kde sa zatiahnu (zožltnú) a čakajú na ďalšiu sezónu.

Dobre sa samy množia, ale môžeme ich množiť aj delením trsov, ideálne po odkvitnutí, než sa listy zatiahnu. Zaujímavosťou je, že množiť snežienky pomáhajú aj mravce roznášajúce ich semienka, preto sa môžu po čase objaviť aj na miestach, kde predtým vôbec neboli.

Choroby a škodcovia:

Dobrá správa je, že snežienkam aj bleduliam sa škodcovia vyhýbajú a zvieratám nechutia, nemusíme sa ich teda obávať.

Tipy:

Pre prirodzený vzhľad skupiny bledúľ či snežienok odporúčame k sebe zasadiť najmenej 6 cibuliek.
Bledule sú tiež vhodné na rez a silne voňajú. 

U nás si môžete vyberať z týchto druhov snežienok a bledúľ: www.cibuloviny.sk/snezienky-a-bledule/

© Copyright Cibuloviny.sk. Bez povolenia nekopírovať.